Snaha o léčbu

 

------------------------------------------------------------------------------------------

 

Rozeslala jsem po celé republice dotaz do psychiatrických ordinací, psychoterapeutických pracovišť...

 

 

Dobrý den.

Obracím se na Vás s dotazem, prosbou. Jedná se o nemoc OCD, v nejtěžší formě.

Má pacient s touto diagnózou možnost u Vás absolvovat léčbu metodou kbt?

Nebo, poradíte mi, kde od Vás nejblíže?  

Je léčba hrazena pojišťovnou?

Popř. - kromě antidepresiv, je možnost u Vás jiná alternativa léčby OCD?

Mnohokrát předem děkuji za ochotu a odpověď.

 

 

---------------------------------------

 

 

Pokud se jedná o OCD v nejtěžší formě, pak jako nejúčelnější se indikuje spojení KB psychoterapie a antidepresiv. U mě v ordinaci to probíhá tak, že po vstupním vyšetření se domlouváme na dašlím postupu a to na kontrolkách zde s předpisem mediakce a souběžně na KB psychoterapii v psychologické ambulanci. Pokud je třeba jen psychoterapie, pak pacient dostává ode mně doporučení do psychologické ambulance, aby měl terapii hrazenou. Odborníka, který by se zabýval pouze OCD neznám, jde o poměrně málovyskytující se onemocnění, takže většinou se domlouváme na spolupráci s psychologem s KB výcvikem. Co se týče alternativních metod, pacienti určitě zkoušejí kineziologii, hypnózu, ale efektivnost Vám nemohu poskytnout, to by byl spíše dotaz na někoho, kdo tyto metody dělá.

 

 

Dobrý den, neprovádím psychoterapii, ani kbt, a nevím, kdo v nejbližším okolí ji provádí.

 

 

Bohužel, v současné době vzhledem k naplnění kapacity neprovádím léčbu OCD metodou kbt.

 

 

Není mi jasné, jestli jste se již někdy léčila a jak dlouho potíže máte, jestli jste již užívala nějaké léky. KBT neprovádím - specializují se na ni v Psychiatrickém centru Praha. Nebo můžete zkusit oslovit některou psychologickou poradnu.

 

 

Mám v terapii i pacienty s diagnozou OCD, pracuji na pojišťovnu. V tuto chvíli však nemohu přijmout nové pacienty, protože mám v ambulanci zcela plný stav.

Pokud se jedná o těžkou formu OCD, bude pravděpodobně třeba nasadit medikaci (nejspíš psychiatr) a současně zahájit psychoterapii. Pokud jsou symptomy opravdu vážné a život komplikující, doporučila bych nejprve formu hospitalizace - specializované výborné pracoviště je PCP Bohnice a následně pokračovat v terapii v místě - je to na dlouhý čas. Forma KBT je užitečná jako nácvik a kontrola nejhorších rituálů na počátku, ale bez náhledové (dynamické, analytické) terapie se těžko vyřeší ty opravdové příčiny, proč porucha vůbec vznikla.

 

 

V reakci na Váš dotaz ohledně léčby Vám sděluji, že denní stacionář v naší nemocnici nemáme, stejně tak ani pracoviště, které by se zabývalo čistě léčbou OCD.

 

 

Bohužel nejsem psychoterapeut. KBT tedy neprovádím. Největší úspěšnost léčby u OCD je kombinace psychoterapie s antidepresivní, někdy i v kombinaci s antipsychotickou léčbou. Další možnost je v Praze PC centru pomocí metody rTMS nebo u farmakoresistentních pacientů jen chirurgická. 

 

 

Já mám také KBT, momentálně ale nové klienty neberu.

 

 

Cílenou KBT terapii za pobytu na lůžkové části psychiatrického oddělení neposkytujeme. Za hospitalizace poskytujeme jiné formy psychoterpie (a farmakoterapii).

 

 

Dobrý den, OCD je poměrně závažné onemocnění, které je nejlépe léčitelné při kombinaci léčby psychofarmaky a psychoterapie - ať už KBT, či jiný druh, který je pro pacienta přijatelný.
V rámci mé psychiatrické péče je i psychoterapeutický přístup formou KBT. Pokud je pacient klientem pojišťovny OZP, VOZP, nebo ČPZP - je tato péče plně hrazená. Pokud je klientem VZP nebo ZP MV, bohužel, není hrazená pojišťovnou - nemám s nimi dosud smlouvu / je zažádáno již poněkolikáté, ale zatím nemám výsledek. Pacient si tedy hradí péči i léky. Pokud se jedná čistě o psychoterapii - kdy se tedy 50 min. věnujeme výhradně psychoterapii, ta u mne, bohužel, také není hrazena pojišťovnou. Rozdíl je v tom, že pokud je péče hrazena pojišťovnou jako psychiatrická péče, mám k dispozici na jednotlivého člověka půlhodinu / kromě příjmového vyšetření, kdy máme hodinu, a tedy část hovoru je věnována psychofarmakologické péči a část psychoterapii.

 

 

Naše centrum se v rámci svých projektů na práci s klienty s OCD nespecializuje, čili Vám mohu nabídnout jen jedno setkání, kde bych zhodnotil Váš stav a situaci a mohl bych Vám doporučit další postup. Jestli se chcete sejít, tak mi dejte vědět.

O víkendech pracuji jen výjimečně a vždy s příplatkem, kdybych jel ještě k Vám do Rakovníku, tak by to o víkendu bylo pro Vás 2500,- Kč (včetně dopravného) a to by bylo pro Vás asi drahé. Jinak 50 min. konzultace u mě stojí 500,- Kč.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Oslovila jsem terapeuty, léčitele

 

 

Hezký den, není hrazena pojištovnou. Léčbu je možné absolvovat, v těžké formě žádná sranda - chce to disciplínu a doporučovala bych intenzivní frekvenci - KBT kombinuji s KERP.

 


V práci s klienty kombinuji více přístupů. Zkušenost s OCD u klientky, mám - nicméně jsme přímo na OCD nepracovali, avšak projevy OCD se znatelně zmírnily. Dělat se dá mnoho věcí, vždy záleží na motivaci klienta. Osobně bych optimálně viděla, i kombinaci s detoxikačními preparáty, se kterými mám velmi dobrou zkušenost, i u klientů, kteří docházejí na terapeutická setkání. Co se týče finanční odměny - 850,- Kč 1sezení (60-90min.), 2 a každé další setkání - 50-60 min. 850,- Kč, 1 150,- Kč (75-90 min.). Sezení jsou zaměřena krátkodobě, tj. frekvence např. 1 za 10-14dní, většinou v délce 2-3měsíců... nicméně je to velmi individuální.

 

 

Po letech práce terapeuta a jiné duchovní práce, když přišlo nejhorší, pomohla jsem si sama svícemi a rituály. Tak pokud Vám mohu poradit, zapalte větší bílou svíci a k ní dejte sůl - napřete do toho co nejvíce své osobní síly se záměrem zbavit se této ,,poruchy". Pokud se opravdu chcete změnit, pomůže vám to. I s ohledem na finance, je to velmi efektivní.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Rozeslala jsem po celé republice dotaz do psychiatrických léčeben

 

 
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou. Zabýváte se léčbou OCD?
Pokud ano, tak prosím - mám dotaz ohledně nemoci OCD v nejtěžší formě a absolvování stacionáře. Pokud je pacient pojištěn u VZP, kolik jej stojí šestitýdenní pobyt? Jezdí se na víkendy domů? Platí se léky, kbt, jídlo, lůžko, případně něco dalšího? A druhý dotaz - pokud pacient šest týdnů denně k Vám dojíždí, není u Vás hospitalizován, co platí? Ptám se opravdu zatím jen na finanční stránku léčby, při invalidním důchodu a místě bydliště mimo Váš kraj z (myslím) pochopitelných důvodů.
Předem děkuji za ochotu a odpověď, či za eventuální sdělení úplně jiného řešení léčení této poruchy. Hledám a sháním po celé republice, nemocí trpím čtrnáct let a na antidepresiva mám alergii.
 

 

---------------------------------------

 

 

Nemáme speciální program pro nemocné s OCD ani stacionář. Nabízím Vám ale možnost hospitalizace s poměrně bohatým programem, který by Vám také mohl pomoci.

 

 

Pacienty s ocd u nás máme pouze na psychofarmacích. Kbt u nás neprovádíme.

 

 

Naše zařízení je zcela specializováno na léčbu závislostí. Lidi s jinými dg k nám tedy přijímat nemůžeme. Osobně bych Vám doporučil např. PN Kroměříž, kde se kolegové na KBT intenzivně zaměřují.

 

 

Dobrý den, OCD se snažíme léčit, v případě dlouhodobého průběhu nemoci je však často deficitivní úzdrava obtížná... 6 týdnů je obvyklý rozsah, který lze i překročit. Neplatí se nic - po zrušení regulačních poplatků jako všude jinde v nemocnici! Dovolenky jsou 1x za 14 dní na 1 noc, další týden pak celodenní propustky.
Vzhledem k Vaší situaci si dovolím doporučit i PK FN Olomouc, která je pověstná vynikajícími úspěchy v léčbě tohoto onemocnění.

 

 

V mé psychiatrické praxi jsem schopen pomoci pouze medikamentozní terapií. KBT snad pouze ve větších městech a psych. centrech (Plzeň,Praha apod..). Zda je tento výkon hrazen pojišťovnou, nejsem schopen aktuálně zodpovědět, snad jen při hospitalizaci?

 

 

Dobrý den,

nevím o jakou léčbu máte zájem, zkratku OCD neznám, sdělte dg.

s pozdravem

 

Tentokrát jsem před obvyklé “děkuji" připsala ještě momentální vnuknutí:

Tak to je síla.....
Každopádně Vám děkuji, také zdravím a jen mě to více utvrzuje v tom, jak moc tu v tomto státě schází osvěta a celková náprava psychiatrie vůbec.
Díky.

 

 

Reakce přišla obratem:

Ptejte se lékaře nikoli sociální pracovnice a pak hodnoťte.

 

A já opět odpověděla:

Psala jsem na dostupný kontaktní e-mail. Předpokládala bych, že z psychiatrické léčebny mi po popsání mého dotazu, i s uvedením diagnózy, takováto odpověď nemůže přijít. Že se někdo (v nejhorším) poinformuje, když sám neví. Jak je vidět, může. Po čtrnácti letech zkušeností s touto nemocí v této republice mě to ale opravdu už nepřekvapuje.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Oslovila jsem Bc. Krásu, předsedu NRZP ČR

 

 

Pane Václave, přeji Vám dobrý den.

Můj dotaz, prosba o radu, se netýká jen mojí osoby, ale mnohých dalších spoluobčanů. Uvádí se, že nemocí ocd trpí 2-3 procenta. Já si za dvanáctiletou zkušenost s touto nemocí myslím, že postižených je mnohem více, jenže se o nich neví. Za prvé - oni sami neví, co jim je, za druhé - málokdy se přesnou diagnozu dozví a za třetí - psychická nemoc je v naší republice stále stigma, nálepka „blázen“. Ráda bych konečně něco rozhýbala ve formě OSVĚTY. Udělala jsem mnoho průzkumů mezi veřejností, zaznamenala mnoho názorů a především utrpení těchto nemocných. Stále se jim dostává výsměchu a nepochopení. Moc mě tohle všechno mrzí, protože jen proto, že jejich hendikep není vidět, neznamená, že musí trpět a to vlastně dvojnásobně. Bohužel narážím především ve zdravotnictví a proto jsem se rozhodla zkusit tuto cestu a oslovit Vás. Jsem rozhodnuta pro osvětu nemoci udělat vše, co bude v mých silách. Snad právě i proto, že jsem v plném invalidním důchodu kvůli této těžké nemoci, bych mohla mnohým a mnohému pomoci. Děkuji za pochopení a přeji Vám jen to nejlepší ve Vašich aktivitách a především hodně zdraví.

S pozdravem

        Monika

 

 

 

Vážená paní Pokorná,

nijak se nebráním debatovat o problematice lidí s duševním onemocněním. NRZP ČR má k tomu svoji vlastní pracovní skupinu, která bohužel v posledních měsících stagnuje. Přesto si myslím, že stojí za to se pokusit obnovit její činnost a dát něco dohoromady. Pokud budete mít chuť se do práce zapojit, tak se tomu nijak nebráním a přivítám Vaší aktivitu. Reálně je však možné začít až po novém roce. Proto Vás prosím, abyste mne oslovila moji adresu v.krasa@nrzp.cz po novém roce.

S pozdravem Václav Krása

 

 

 

 

Dva předchozí e-maily si Bc. Krása umístil na své stránky. Copak o to, vypadá to pěkně, zúčastněně a všestranně.

Bohužel, již zapomněl přidat dva následující:

 

 

Dobrý den pane Kráso,

zdravím Vás z Rakovníka. Zkusím se stručně připomenout. Minulý rok jsem Vám psala ohledně nemoci ocd, resp. podle mého názoru velmi nutné osvěty. Tato nemoc by měla být veřejností více přijímána, měla by více vejít do povědomí.

Měla jsem se Vám připomenout po Novém roce, avšak můj zdravotní stav mě izoloval úplně od všeho a netroufala jsem si pustit se do jakékoli činnosti. Nyní se opět snažím trochu zvednout, a proto se také ozývám.

K mým zkušenostem přibyly další, bohužel také negativní, a opět z lékařského prostředí. Nevím, jak s osvětou začít, ale napadaly mě např. letáky, články v tisku, názorné příklady. Psal jste mi o jakési skupině zabývající se touto problematikou. Je nějaký posun? Můžu já nějak pomoci?   

 

 

Vážená paní Pokorná,

musíte mi celý příběh popsat znovu, protože nevím co je nemoc OCD. Doporučuji, abychom na tom začali více pracovat až v srpnu.

S pozdravem,

 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR